pohyb

Psoas: „Sval duše“

By on 6. júna 2018

Tento sval je dôležitý nie len pre zdravé a stabilné držanie tela, ale aj pre naše celkové zdravie, vitalitu, energiu a emocionálnu stabilitu. Psoas, alebo štvorhlavý bedrový sval je považovaný za omnoho viac ako len sval, ktorého úlohou je stabilizovať trup. Podľa Liz Koch, je to orgán vnímania tvorený bio-inteligentným spojivovým tkanivom a doslova stelesňuje náš najhlbší pud na prežitie, a čo je snáď ešte významnejšie, našu základnú túžbu rozvíjať sa, zľahka povedané, kvitnúť.

Psoas je najhlbším svalom ľudského tela, ktorý vplýva na rovnováhu kostry, silu, flexibilitu, mobilitu kĺbov, rozsah pohybu a fungovanie vitálnych orgánov. Rastie z bokov chrbtice z dvanásteho stavca (T12) dokaždého z piatich stavcov driekovej chrbtice. Odtiaľ sa ťahá smerom dolu cez brušnú dutinu, prechádza panvou a napája sa na stehennú kosť. Je to jediný sval, ktorý priamo spája chrbticu s nohami, používame ho pri kráčaní a udržuje nás vo vzpriamenej pozícií. Stabilizuje chrbticu a vytvára v dutine mušľovitý priestor pre naše vitálne orgány v brušnej dutine. Psoas je spojený cez spojivové tkanivá (fascia) aj na bránicu, čo má vplyv na náš dych a reflex strachu. Deje sa to pretože psoas je priamo napojený na „plazí mozog“. Dávno pred tým ako sa vyvinula šedá kôra a my sme boli schopní rozprávať, alebo sa vedomo organizovať, plazí mozog, ktorého funkciou bol najmä základný inštinkt prežitia, podporoval zároveň funkciu trupu a tak aj rovnováhy. Moderný životný štýl, ktorý používa adrenalín zo sympatického nervového systému na to, aby sme zvládali rýchlosť tejto doby, chronicky zaťažuje a sťahuje psoas. Pri stresových situáciách poznáme tri reakcie tela: reakcie „bojuj“, „zmrzni“ alebo „uteč“. Psoas nám pomôže vstúpiť do situácie a čeliť jej, alebo sa schúliť do klbka a ochrániť sa. Ak neustále namáhame psoas neustálymi kontrakciami ako odozvu na stresujúce situácie a napätie počas dňa, ktoré zažíva mnoho z nás, môže to mať za následok skracovanie psoas svalu a priniesť zdravotné problémy ako bolesť spodného chrbta, menštruačné bolesti, neplodnosť, problémy s platničkami, skolióza, degenerácia bedrového kĺbu, zápal sedacieho nervu, bolesť kolien a problémy s trávením.

Stiahnutý a napätý psoas nespôsobuje iba problémy týkajúceho sa držania tela, ale priamo vplýva aj na orgány, prúdenie tekutín v tele, vytvára tlak na nervový systém a obmedzuje bráničné dýchanie. Bránica je taktiež považovaná za veľmi dôležitý „duchovný sval“, ktorému je prikladaný nemalý význam a dôležitosť v uvoľňovaní nežiadúcich emócií a myšlienok. Uvoľnenie bránice a psoasu môžeme teda považovať ako za základné kroky k zlepšeniu nášho fyzického, ale aj mentálneho zdravia.

Psoas je úzko prepojený s veľmi základnými fyzickými a emocionálnymi reakciami. Chronicky stuhnutý psoas neustále signalizuje telu, že ste v nebezpečenstve, čo postupne vyčerpáva nadobličky a oslabuje imunitný systém.

Tri vrstvy mozgu:

Najmladšia časť mozgu (mozgová kôra) riadi učenie, abstraktné myslenie, dokáže si predstavovať budúcnosť a tvorí vízie. Stredne stará časť, limbický systém riadi emócie a tretia, najstaršia časť mozgu, mozgový kmeň, riadi pudy. Antropológ Clotaire Rapaille nazýva túto časť plazím mozgom, pretože sú to časti mozgu, ktoré sú u plazov nezmenené už vyše 200 miliónov rokov. Najsilnejšími pudmi, ktoré riadi plazí mozog (aj u ľudí) sú pud sebazáchovy a sexuálny (reprodukčný) pud. Na pochopenie ľudského správania je dôležité si uvedomiť, že čím staršia je časť mozgu, tým silnejšia je pri podvedomom správaní sa vo vzťahu ku všetkému.

Na našu smolu plazia a emocionálna časť mozgu mali na vytvorenie dokonalej súhry 200 až 300 miliónov rokov, kým emocionálny mozog so šedou kôrou stále ešte len hľadajú efektívnu súhru (ako často sa nám silné emócie derú „na pomoc“ práve v momente, keď potrebujeme len pokoj a rozvahu), keďže majú za sebou len necelé 2 milióny rokov spolupráce.

Liz Koch verí, že k napätiu v psoase napomáha rada vecí, ktoré prináša moderný spôsob života, od sedadiel v aute, cez úzke oblečenie, až k stoličkám a nevhodným topánkam. Toto všetko nás obmedzuje v našich, pre telo prirodzených pohyboch.

Prvým krokom ku kultivácii zdravého psoasu je potrebné uvoľniť nepotrebné napätie. Avšak úmyslom práce so psoasom nie je kontrola svalu, ale kultivácia uvedomovania si tohto svalu a vnímanie správ vychádzajúcich z týchto miest. Toto zahŕňa vedomú voľbu stať sa somaticky vnímavým.

Uvoľnený psoas nám napomáha k hravosti a kreativite. Namiesto napätého psoasu, ktorý je pripravený bojovať alebo utekať, uvoľnený psoas je naopak pripravený sa natiahnuť a otvoriť, tancovať.

Posílením a uvoľnením psoasu môžeme postupne kultivovať naše vitálne energie tým, že sa znovunapojíme na zdroj našej životnej energie. V Taoistickej tradícií sa nazýva psoas ako sval duše, ktorý obklopuje spodný „tan-tien“ – jeden z hlavných energetických centier tela. Silný a flexibilný psoas nás uzemňuje a pritom umožňuje jemným ozdravným energiám prúdiť kosťami, svalmi a kĺbmi. Prepája nás s naším vedomým Ja, napája na Zem ako aj na hviezdy, umožňuje prúdom energií liečiť fyzické telo, emócie ale aj našu Dušu.

TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT