Japonský koncept významu bytia
Hľadanie významu (nielen) praxe, je základným kameňom individuálneho výcviku Integrálnej Jogovej Terapie. V Japonsku môžeme stretnúť naozajstných majstrov – bežných ľudí, ktorí sú napojení na „Význam“. Ich pohyby a energia to elegantne manifestujú v tých najobyčajnejších činnostiach. Nižšie používam text z webstránky Centra Bienestar, ktorí pekne zhrnuli čo je Ikigai- japonský koncept významu bytia. Ďalej prikladám fotku „diagramu bytia“, od skvelého Fritjofa Capru – veľmi odporúčam jednu z jeho novších kníh Skryté súvislosti.
Viacero ľudí mi položí otázku, „čo budeme robiť celý deň, víkend, týždeň?“, „o čom tom vlastne je, to čo robíme?“Jeden zo základných, krokov, ktoré robíme, je hľadanie významu praxe. Neskôr, hľadáme hlbšie životné osobné Ikigai. K tomu je veĺmi nápomocné čítiť svoju kvalitu tela – Hmotu, v ktorej žijeme. Formu – tvar a štruktúru tela. A v neposlednom rade, byť v kontakte so svojim unikátnym Procesom (širší obraz toho, čo sa deje). Prinesenie väčšej jasnosti do vnútorného života je dôležité. Prax je tak omnoho účinnejšia, jednoduchšia a hlavne všadeprítomná.
Náš učiteľ jogovej terapie , Dr. Ganesh Mohan, má na to peknú frázu – „Be Clear, Get Real“.
„Maj jasno (be clear) v tom čo robíš, a urob to reálne (get real) v kontexte tvojho života. Cíť to vo svojom tele, pozri sa čo sa deje v tvojej mysli, a zváž či ti to celé dáva zmysel. Ostaň v kontakte so svojim vlastným telom a mysľou, nauč sa niečo viac o tom, čo robíš a potom sa prax stáva tvojou vlastnou.“
Ak sa dokážeš oprieť o svoj Ikigai, budeš vedieť prečo ráno vstať a ostať počas dňa v Sile.
IKIGAI – dôvod prečo ráno vstať
Prítomnosť Ikigai v živote znižuje úroveň stresu a zlepšuje zdravotný stav…
Priemerný vek obyvateľov Okinawi je 78 rokov u mužov a 86 rokov u žien. Patria medzi krajiny s najlepšou dlhovekosťou a roky žijú bez akýchkoľvek neduhov. Rozhodujúcim faktorom pri dlhovekosti na tomto súostroví v Japonsku je „ikigai“.
Mnohí Okinawčania patria k „moai“ štýlu, sieti vzájomnej pomoci, ktorá poskytuje finančnú, sociálnu a emocionálnu pomoc v živote. Dôležitou súčasťou tohto životného štýlu je sociálna podpora, každodenné stretávanie sa s rodinou a priateľmi pri spoločnom jedle, čaji, cvičení a rôznych záľubách. Podstatou je, že ide o obojstrannú pomoc, robíte niečo pre seba a zároveň vytvárate niečo pre komunitu.Svoju úlohu pri dlhovekosti určite zohráva aj jedlo. Mnohí okinawčania sa stále riadia Konfuciovim príslovím „hara hachi bu“ čo by sme voľne preložili ako, jedz pokiaľ tvoj žalúdok nebude na 80 percent plný. Veľkú časť jedla si dopestujú sami.
Je to však Ikigai, vďaka ktorému sa život stáva hodnotným bytím. Slovo ikigai – zmysel žitia, sa skladá z dvoch čínskych písmen: iki a kai. Iki sa spája so životom a kai znamená otvoriť, začať. Ich spojenie by sme teda mohli preložiť ako realizáciu našich túžob a očakávaní. Na Okinawe Ikigai znamená „dôvod prečo ráno vstať“ a dôvod na to, aby sme si život užili. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o dvoch základných významoch Ikigai.
1. Zdroj hodnôt alebo vecí, vďaka ktorým má náš život cenu. Zahŕňa účel a význam a spája sa s radoťou z toho, že sme nažive. Každá záľuba, rodinný život či práca by nám mali dávať ikigai.
2. Význam spojený s mentálnym a duchovným nastavením, na základe ktorého ľudia cítia, že ich život je hodnotný. Nemusí sa hneď spájať s ekonomickým statusom. Aj keď sa dnes necítite úplne najlepšie neznamená to, že ikigai v živote nemáte. Ak máte cieľ a zmysel, máte Ikigai. Činy, vďaka ktorým môžete v živote pocítiť ikigai nie sú aktivity, ktoré ste nútení robiť. Je to spontánne a prirodzené konanie, ktoré vychádza z vnútra.
Keď po význame Ikigai začnete pátrať určite sa dostanete k štúdii Toshimasa Soneho a jeho kolegov z univerzity v Tohoku. So štúdiou začali v roku 1994, trvala sedem rokov, počas ktorých sa jej zúčastnilo viac ako 43000 dospelých vo veku od 40 do 79 rokov. Jednou z nosných otázok v štúdii bola aj otázka: „Máte v živote Ikigai?“. Takmer 60% respondentov, ktorí na začiatku výskumu odpovedali, že zmysel ikigai v živote majú v sebahodnotiacich otázkach udávali nižšiu úroveň stresu a lepší zdravotný stav. Boli väčšinou ženatí, vydaté, vzdelaní a zamestnaní.
Neprítomnosť ikigai v živote sa často spájala s úmrtím následkom kardiovaskulárneho ochorenia, najčastejšie mozgovou príhodou. Ale nebola preukázaná spojitosť s nádorovými ochoreniami. Bez pochyby však môžeme hovoriť o významnom vplyve zmyslu a hodnote života na náš psychologický stvav a črty osobnosti.
Japonci hovoria, že každý človek ho má svoj ikigai. Cesta k jeho poznaniu si však vyžaduje stíšenie a našu úprimnú ochotu sa pozrieť do hĺbky nášho vnútra.