kranio-sakrálna terapia

Vplyv strachov na stavbu tela

By on 6. novembra 2015

Na fyziológiu nášho centrálneho nervového systému majú zásadný vplyv psychické stavy. Niektoré centrá v mozgu interpretujú myšlienky a pocity, a tieto stavy prevádzajú do fyziologickej činnosti. Tieto centrá sa súborne označujú ako limbický systém, a sú umiestnené uprostred mozgu. Napríklad pocit strachu môže spustiť reakciu limbického systému a vyvolať sekréciu určitých neurotransmiterov a hormónov. Tieto chemické látky potom vytvárajú fyziologickú odozvu v tele. To všetko potom má vplyv na expresivitu nášho tela v priestore. Stresové hormóny majú veľký vplyv na to akým spôsobom sa hýbeme, ako držíme a zažívame naše telo. Strach je v energetickej podstate sťahujúci, vytvára kontrakcie, čo je prirodzená reakcia na nebezpečie, nie len u človeka, ale aj u väčšiny živočíchov. Všetko však záleží na našom vzťahu ku strachu. Pre každého je to veľmi individuálne, vo veľkej miere záleží na osobnosti človeka a jeho životných skúsenostiach. Ak máme so svojim strachom kontakt a vieme s ním komunikovať, dokážeme ho potom využiť na niečo pre nás prospešné. Ako tréning je vhodné praktikovať expanziu a otvorenie. Pomaly a s citom. Čo nás môže posilniť nie len psychicky, ale aj fyzicky.

Ak sa určité psychologické stavy stanú zvykom, tkanivá centrálneho nervového systému sa im môžu štruktúrne prispôsobiť. Z tohto dôvodu môže v mozgu dôjsť k archetiktonickým zmenám. Predpokladá sa, že konkrétne psychologické stavy vytvárajú konkrétne účinky. Stanley Keleman napríklad tvrdí, že strach mozog utlmuje, zlosť spôsobuje jeho nadmernú aktivitu, smútok scvrkávanie a tvrdnutie (Kern, 2005). Týmto spôsobom sa mentálne a emocionálne schémy priamo prevádzajú do telesnej štruktúry.

Ak sa pravidelne učíme vnímať svoje telo, pracovať s ním cez jogu, tanec, bojové umenie, beh,lezenie, alebo len vnímame bránicu, keď sme na rybách alebo kráčame po horách, čokoľvek,… Náš konkrétny zámer a úsilie, stačí len spomenutie si na to, vytvorí konkrétne účinky. Tie sa neskôr zlievajú do seba a napomáhajú liečivému procesu, ktorý pomáha uzdravovať štruktúry v tele, ale aj našu mentálnu a emocionálnu krajinu.

TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT