svastha yoga institute

Čo je jogová terapia

By on 8. novembra 2015

Joga je známa pre jej pozitívne účinky na rôznych úrovniach nášho zdravia. Moderná veda len pomaly začína týmto metódam rozumieť. V dnešnej dobe možností a poznania, môžeme vidieť ako pradávne metódy sebarozvoja získavajú na kredibilite práve vďaka najmodernejšiemu výskumu vo vede.

Aj keď joga mala tisíce rokov terapeutický zámer, až v poslednom období vyvstáva Jogová Terapia ako samotná disciplína. Jej zámerom je prinášať najefektívnejšie aspekty tradičnej jogy a ajurvédy v kombinácii s poznatkami modernej medicíny. Dôraz sa kladie na individuálne potreby a možnosti každého človeka. Čoraz viac lekárov na svete začína zahrňovať jogové metódy do ich prístupu k uzdraveniu pacienta a čoraz viac jogových učiteľov má terapeutický zámer v ich učení. Joga začína mať veľa podôb, od stabilizačných cvičení tela, prácu s dychom, uvolnenia tkanív, až po tréningy všímavosti, ktoré sú na západe čoraz populárnejšie a oceňované aj vo veľkých firmách, či školách.

Veda si začína znovu uvedomovať spojitosť všetkých vecí. Tým, že veľa kontemplatívnych metód východu je čoraz viac odborne skúmaných a údaje dôkladne zhromažďované, stáva sa čoraz ľahšie pre vedu a medicínske kruhy akceptovať kvalitu a benefity Jogovej Terapie.

Avšak stále ešte nie je jednotná definícia tejto disciplíny. Na to aby sme dospeli k adekvátnej definícii a vytvoril sa vhodný štandard Jogovej Terapie, je dôležité mať na mysli určité profesionálne a etické témy. A zároveň je potrebné vzdelávať širšiu verejnosť o benefitoch Jogovej Terapie a jej vhodnom a bezpečnom používaní.

TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT