zaujímavé

Depresie a úzkosti v 2020

By on 19. februára 2020

Asi tak 11 rokov dozadu som sedel v Manchestri za počítačom a písal prácu do školy. Pamätám si ako som si čítal v knihách prognózy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o zmenách, ktoré nás čakajú. Je rok 2020 a prognózy sa vyplnili.

Odbor, ktorý som  vtedy študoval v UK, na Slovensku nemáme. Na západe sú tieto programy podporované vládou a zdravotníctvom. U nás takéto premyslené programy a stratégie neexistujú. A nemáme na to v podstate v našom jazyku ani vhodné slovíčka. Na západe sa to volá jednoducho – „health promotion“. Podľa krátkej definície, „Health promotion je proces, ktorý umožňuje ľuďom kultivovať ich zdravie, proces, ktorý ľuďom pomáha získať viac kontroly nad svojim vlastným zdravím.“ (Health Promotion Glossary, 1998)

V tom čase som písal prácu, ktorá hovorila o možnostiach a benefitoch všímavého pohybu a dychu. Vtedy sa hľadali riešenia pre, v tom čase, hlavné zdravotné problémy v spoločnosti. Číslom 1.  boli vtedy  kardiovaskulárne problémy. V tej dobe sa veľa hovorilo o chôdzi, plávaní, behu, fitness, zdravšej strave, práci na záhrade, ale aj meditácii/ mindfulness, (vhodnej) joge, tai-čchi, akupunktúre a iným metódach, ktoré proste fungujú. Na západe existuje na to veľa vedeckých štúdií ako „back-up“, určitá logická, pevná, vedecky dokázateľná podpora. Dalo sa to priniesť aj na akademickú pôdu. Opatrne, ale dalo.

Už vtedy sa v štúdiách WHO (World Health Organization) predpovedalo, že v roku 2020, predbehnú depresie a úzkosti kardiovaskulárne problémy. A podľa dnešných štatistík, predpoveď bola správna. Depresie a úzkosti vládnu rebríčku príčin práceneschopnosti v spoločnosti a sú hlavným problémom. Z fyzického zdravia, sme prešli do duševného zdravia.

Teraz, aké vlastne stratégie vymyslíme na to, aby sme dali ľuďom nástroje, aby si pomohli od úzkostí, či depresií? Tie sú mimochodom v celku energeticky odlišné. Aj keď sa u jedného človeka môžu veľmi rýchlo striedať, to, ako fungujú, je odlišný energetický mechanizmus. Sú si protipólom. Vo veľmi zjednodušenej forme – zvýšená forma excitovanosti (úzkosť), alebo zvýšená forma apatie (depresia).

Riešenia pre kardiovaskulárne problémy boli viac uchopiteľné. Dalo sa o nich tak nejak viac bežne hovoriť. Ale o skutočných riešeniach pre depresie a úzkosti? Musíme si priznať, ..nejak sa nám proste nedarí. A depresie sú na vzostupe. Počet samovrážd, závislostí, násilia, a iných sprievodných javov stúpa. A už aj u tej najmladšej generácie.

Aké teda budú riešenia a stratégie? Je ich viacero. A neexistuje jedna, jednoduchá odpoveď. Je to veľmi komplexný problém. Tak komplexné ako komplexný je človek. Uf. Máme čo robiť. Samotné depresie majú veľa vrstiev a variácií. Od viac biochemických príčin, cez emočné, sociálne, enviromentálne…Je toho veľa, čo na naše fyzické a mentálne zdravie pôsobí. 

Verím, že základom je schopnosť počuť a schopnosť rozlišovať. O tom hovorí aj video nižšie:
https://video.aktualne.cz/dvtv/porad-si-na-neco-hrajeme-hledani-sebe-sama-je-prace-na-cely/r~69b27410051011e9b474ac1f6b220ee8/?fbclid=IwAR3uHGpaEQdv56TfuUsjlq8iIumnnDBISOpG5O7e8jczT0YteMZ5JorESvk

Mne sa osobne veľmi páči múdrosť tejto staršej pani. Profesorky filozofie Anny Hogenovej. Jej sila, ale aj zraniteľnosť, s ktorou rozpráva o viacerých z možných riešení, ktoré máme k dispozícii je pohladenie pre dušu. 

Jej hlavnými odkazmi sú: Napojiť sa viac na to, kto naozaj sme. Zhodiť svoje masky. Byť viac skutočný. Kontaktovať sa viac so smrťou a jej intimitou. Neutekať do tranzov raušu a pôžitkov. Spomaliť. Viac cítiť samých seba. Ale aj druhých. Priniesť do života viac hĺbky. 

Snáď ako priniesli kardiovaskulárne problémy do našej spoločnosti viac ihrísk, gymov, pohybových akadémii, bazénov, …ľudia sa viac rozbehali, rozcvičili,… tak snáď depresie a úzkosti nám prinesú viac miest, kde psychológia, či filozofia nebudú brané ako bubáci alebo nejaké zbytočné bláboly, na ktoré nemáme čas, ale ako naša skutočná duševná potreba a základ Zdravia.

Snáď vznikne čoraz viac miest, kde sa môžeme viac bezpečne otvoriť, stretnúť sa ako komunita a spoločne hľadať naozaj funkčné riešenia. Alebo naopak, naše symtómy nás vyprovokujú do individuálnej akcie a zobudia v nás osobnú vnútornú silu, ktorá nás bude poháňať vyšlapať si svoju Osobnú Horu, skontaktovať sa viac so Sebou. Nájsť svoju, veľmi vlastnú a veľmi osobnú, cestu k Sile.

Krásny dokumentárny o tejto ceste je film CRAZYWISE, ktorý premietam v rámci workshopov. Ak by Ťa zavolal a cítiš, že by mohol pomôcť Tebe alebo tvojim blízky, napíš, a pošlem ti ho cez WeTranfer.

Link k videu s rozhovorom s Annou Hogennovou:
https://video.aktualne.cz/dvtv/porad-si-na-neco-hrajeme-hledani-sebe-sama-je-prace-na-cely/r~69b27410051011e9b474ac1f6b220ee8/?fbclid=IwAR3uHGpaEQdv56TfuUsjlq8iIumnnDBISOpG5O7e8jczT0YteMZ5JorESvk

TAG
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT