Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

DYCH KOSTÍ- tvrdý a mäkký čchi kung a kranio-sakrálna sebastarostlivosť

22 septembra @ 17:00 - 24 septembra @ 16:00

“Spoznať kosť v jej úplnosti, by bolo ako uzavretie dvoch koncov nekonečna.”

Andrew Taylor Still – zakladateľ osteopatie

Počas tohto víkendového workshopu sa pozrieme na naše vnútro, až do kostnej drene. Doslova. Predstavíme si rôzne spôsoby ako v sebe kontaktovať kosti hravým spôsobom, zobudiť v nich pohyb a dych. Budeme používať rôzne nástroje z vipassana meditácie, kranio-sakrálnej biodynamiky, princípov bojových umení a jogy.

Témy: Mobilita a motilita kostí

Okrem posilňovania, usporiadania a nabíjania kostí energiou, sa musíme uistiť, že sa naše kosti môžu voľne hýbať. Pohyb zahŕňa oboje, mobilitu a motilitu. V tomto kontexte, mobilita je schopnosť štruktúry hýbať sa a byť pohnutá. Motilita je vrodený, spontánny pohyb štruktúry bez vedomej voľby. V oboch prípadoch, je ideálne mať plný a vybalancovaný rozsah pohybu kostí. 

V praxi je dobré pozrieť sa najskôr na mobilitu svojej krížovej kosti. Tú vieme vedomo mobilizovať cez čchi kungové, jogové, alebo masážne techniky zamerané na prácu s panvou. Čo nás môže naučiť, ako efektívne ovplyvniť pumpovanie mozgomiešnej tekutiny – hlavného sprostredkovateľa energie v centrálnom nervovom systéme. A nie len to, vnímanie kostí ako takých, v nás prebúdza schopnosť cítiť naše svaly novým, veľmi detailným spôsobom. Interocepcia a propriocepcia sa veľmi oživia a to má veľké benefity nie len na naše telo ale aj vedomie. Práca s kosťami veľmi napomáha pri práci s traumou.

Motilita kraniálnych kostí, však ostáva kontrovérzna aj dnes. Západná medicína usúdila, že naše lebečné kosti sa po našom porode pevne spojili a sú tak nepohyblivé. Mimochodom, táto idea pochádza zo skúmania lebky po smrti, kedy sa stáva lebka dehydrovaná a tvrdá. Avšak, na začiatku 20. storočia, Dr. William Garner Sutherland, bol jedným s prvých západných lekárov, ktorý začali vnímať a skúmať subtílny pohyb v kostiach. Viac o jeho zaujímavom príbehu sa môžeš dozvedieť v knihe Dych Života od Michaela Kerna. Viac ako 80-ročný výskum Dr.Sutherlanda demonštroval pohyb, motilitu lebečných kostí. U žijúcich, dýchajúcich ľudí, lebečné švy sú flexibilné a dovoľujú pohyb. Rokmi výskumu boli tieto pohyby dobre zdokumentované vo viacerých štúdiách, vrátane štúdií NASA. Základ kranio-sakrálnej práce leží na možnosti tohto pohybu a harmonizácii motility lebečných kostí, a tak optimalizovaní cirkulácie mozgomiešnej tekutiny. Tá ma nezastupiteľné miesto vo výžive nervového systému, ale aj chemickej, hormonálnej a v neposlednom rade, energetickej komunikácii tela. Mozgomiešna tekutina slúži aj ako ochrana mozgu a nervového systému pred poškodením a vplýva na efektívne fungovanie týchto systémov.

Tento workshop je určený pre každého kto je zvedavý a chcel by sa naučiť pracovať hlbšie so svojim  telom- kosťami a ich energiou. Či už pre vlastné liečenie a evolúciu, alebo pre učiteľov pohybu a meditácie, masérov, fyzioterapeutov, atď …ktorí by si chceli rozšíriť svoje obzory pre prácu s ľuďmi.

Miesto: Anaháta Centrum, P.O.Hviezdoslava 26, Zvolen

Cena: 150 euro

Dátum: 22.-24. september

Piatok 17:00-20:00

Sobota: 9:00-18:00

Nedeľa: 9:00-16:00

Registácia: https://calendiari.com/event/GoPkc6Dd7U

Podrobnosti

Začiatok:
22 septembra @ 17:00
Koniec:
24 septembra @ 16:00